Jak uczniowie szkoły podstawowej rozumieją funkcjonowanie samochodu napędzanego wodorem

Włoska nauczycielka Irene D’Agostino ze szkoły podstawowej Don Bosco w Bozen-Bolzano opisuje w tym artykule, jak przebiegły lekcje FCHgo w jej klasie. Dowiedz się z jej osobistego raportu z lekcji, jakie działania były szczególnie ekscytujące dla uczniów i dlaczego konfetti odgrywa tak ważną rolę.

Nazywam się Irene D’Agostino i uczę w szkole podstawowej Don Bosco od 2007 roku. Szkoła podstawowa Don Bosco należy do Istituto Comprensivo Bolzano 2. W ciągu ostatnich kilku lat szkoły podstawowe Don Bosco i A. Langer zainwestowały czas i zasoby, aby wzmocnić  dziedzinę matematyki oraz nauki ścisłe dzięki projektowi „Experiscuola” oraz partnerstwu z The Free University of Bozen-Bolzano.

Zdecydowałam się wziąć udział w projekcie „FCHgo!” z moją klasą we współpracy z profesorem Federico Corni w celu poprawy kreatywności i zdolności uczniów w zakresie planowania.

Ostatecznie wyniki przekraczają moje oczekiwania: wszyscy uczniowie byli aktywnie zaangażowani w warsztaty poprzez wspólne uczenie się.

Podczas pierwszego spotkania uczniowie czytali historyjkę „Opowieść o jabłku” wyświetlaną na tablicy interaktywnej. Profesor Corni pomógł im w analizie języka werbalnego i niewerbalnego podczas oglądania pięknych obrazów tej historii.

Plakat „Opowieść o jabłku” wykonany przez uczniów

Byłam  zdziwiona, widząc, jak wiele rzeczy już wiedzieli, i  zaskoczona, gdy odkryłam ich ciekawość.

Uczniowie byli również podekscytowani zabawkami zaproponowanymi do szczegółowej analizy. Uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy, pierwsza przeanalizowała latarkę dynamo, następnie druga grupa wiatrak, trzecia i czwarta grupa samochód wodorowy. Wykonali bardzo dokładne odwzorowanie struktury zabawek, z dokładnymi rysunkami części, wraz z opisami ich funkcjonowania.

Funkcjonowanie samochodu napędzanego wodorem na przykładzie jednej grupy uczniów

Miło było zobaczyć, jak dzieci współpracują, pracując dla wspólnego celu. Niektórzy rysowali lub kolorowali, inni udzielali instrukcji kolegom, nikt nie został na zewnątrz.

Przed drugim spotkaniem zeskanowaliśmy prace i zrobiliśmy prezentację, aby uczniowie mogli zapoznać się z pracami innych kolegów. Uczniowie zawsze pytali mnie: „Czy profesor przyjdzie dzisiaj?” lub „Czy możemy zajmować się nauką?”  Z niecierpliwością czekali na dalsze działania.

Drugie spotkanie zakończyło się sukcesem, tak  jak i pierwsze. Z dumą pokazali profesorowi uniwersyteckiemu swoje prace, a ponadto byli podekscytowani ujawnieniem tego, czego się nauczyli i odkryli.

Opracowana przez FCHgo gra karciana dała nam możliwość w zabawny sposób wprowadzić koncepcję nośnika energii i łączników.

Następnie, w deszczowe czwartkowe popołudnie, pokazałam uczniom wideo zawarte w zestawie narzędzi FCHgo, który nazywa się „Perpetuum mobile” [obejrzyj wideo tutaj (hiperłącze)]. Później uczniowie chętnie przedstawiają duchy, które symbolizowały nośniki energii, np. obrót w filmie.

Duchy energii narysowane przez uczniów

Zalaminowaliśmy rysunki duchów, aby pokazać je podczas trzeciego spotkania z profesorem. Następnym krokiem dla dzieci było odegranie historii, aby lepiej zrozumieć schemat procesu.

W małych grupach uczniowie opisali scenariusz swojej gry energetycznej, a jeden z nich postanowił zostać reżyserem. Cóż za genialny pomysł, aby użyć konfetti do reprezentowania energii! Konfetti pięknie ilustruje, w jaki sposób szybsza energia jest przenoszona, czyli im szybciej i przez więcej rąk zostanie przekazanych, tym więcej energii / konfetti zostanie utraconych.

Ostatnie spotkanie z profesorem Corni miało miejsce 4 marca, ostatniego dnia szkoły przed zamknięciem z powodu Koronywirusa. Klasa obejrzała wyprodukowane przez nich filmy  energetycznych na tablicy interaktywnej i razem przeanalizowaliśmy diagramy procesów energetycznych trzech zabawek analizowanych w klasie – latarka z dynamem, samochód na wodór i wiatrak.

Teraz wszystko było gotowe do zrobienia filmu o HydrogenCar, ale nastąpiło zamknięcie szkoły. Podczas lekcji wideo omawialiśmy wady, a zwłaszcza zalety wodoru jako paliwa, ponieważ jego produkty uboczne nie mają żadnych znanych skutków ubocznych.

Według wiadomości z 6 lutego 2020 r. instytucje publiczne i klienci prywatni postanowili znieść zrównoważoną mobilność, kupując 10 samochodów napędzanych wodorem w ramach projektu Eupoean LIFEalps we współpracy z SASA i IIT. W ciągu ostatnich kilku lat Południowy Tyrol jako region zrównoważonej mobilności promował projekty dotyczące wykorzystania wodoru jako paliwa.

Podsumowując, pragnę wyrazić wdzięczność tym, którzy sprawili, że FCHgo stało się możliwe: w ten sposób jesteśmy w stanie pobudzić kreatywność, ciekawość, własne myślenie uczniów i ich zdolność do praktykowania.

I jeździ! Uczeń z klasy pani D’Agostino testujący samochód napędzany wodorem